Ana sayfa Şehirler Trabzon

Trabzon

10
0

M.Ö. 2000’li yıllara dayanan geçmişiyle Trabzon, kültürel sosyal ve tarihi birikimleri yönünden Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en önemli kentidir. Tarihi İpek Yolu üzerinde Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan bir noktada bulunan kent Pers, Bizans ve Roma gibi uygarlıklara tanıklık etmiş bir yerleşim alanıdır.

Karadeniz sahili ile Zigana Dağları arasında yer almakta olup yüzölçümü açısından az bir alan kaplamaktadır. Trabzon halkı adet, yaşam tarzı, gelenek ve görenek bakımından kendine ve yöreye özgü özellikler taşımaktadır. Trabzon’da çok çeşitli Türkmen boyları yaşamaktadır.

 Gezilebilecek Yerler

Trabzon’da çok sayıda manastır ve kilise bulunur. Sümela Manastırı Trabzon‘un Altındere Köyü’ndedir. Kayalık bir yamacın üzerinde vadiden 300 m yükseklikte kurulmuştur. Taş, kilise, mutfak, öğrenci odaları, konuk salonu, kütüphane ve kutsal tapınak Sümela Manastırı’nın başlıca bileşenleridir. Manastırın girişine dar ve oldukça uzun bir merdivenle ulaşılır. Trabzon’a gidildiğinde bu rüya gibi yapı mutlaka görülmelidir.

Müze olarak kullanılan Ayasofya Kilisesi 1238 ile 1263 yıllarında kurulmuştur. Kilisenin en görkemli bölümü Adem ile Havva’nın tasvir edildiği yerdir. Vazelon Manastırı, Saint Anna Kilisesi,Yenicuma Camii, Santa Maria Kilisesi, Ortahisar Camii, İrena Kulesi ve Kaymaklı Manastırı gezip görülmesi gereken diğer tarihi mekanlardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here