Ana sayfa Şehirler Tarih kokan kent: Çanakkale

Tarih kokan kent: Çanakkale

12
0

Tarihe adını altın harflerle kazımış olan Çanakkale 5 bin yıllık tarihi geçmişe sahiptir. Yeşiliyle, mavisiyle, tarihiyle, kültürüyle göz kamaştıran kent ülkenin Egeye açılan kapısıdır. İsmini bölgede çanakçılığın yaygın olmasından alan Çanakkale Marmara bölgesinde yer alır. En çok ziyaret edilen yer olan Şehitlik Abidesi şehitlerin anısına Çanakkale Boğazının çıkışına dikilmiştir.

250 bin şehit anısına dikilen Abide, Türk halkından toplanan bağışlarla inşa edilmiştir. 57. Piyade Alayı Şehitliği ise Mimar Nejat Dinçel tasarlamış, 12 Aralık 1992 de Kültür Bakanı tarafından inşa edilmiştir. Kılıçbayır’da bulunan bu şehitlik semboliktir. Gerçek şehitlik Çataldere vadisinde bulunmaktadır. Çanakkale’de görülecek ilk yer vatan uğruna gözünü kırpmadan canını feda eden şehitler için dikilmiş Şehitlik Abidesi ve Alay Şehitliğidir.

Eceabatta bulunan görkemli Kilitbahir Kalesi ise Marmara Deniziyle birleşince eşsiz bir manzara yaratıyor. 1452 de Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa edilen kale görülmeye değer bir tarihi yapıdır. Geçmişi önümüze seren önemli müzelerden biri de Kordonda bulunan Gelibolulu denizci Piri Reis adına kurulmuş olan Piri Reis müzesidir.

Müzede Piri Reisle ilgili yerli-yabancı eserler ve gemi maketleri sergilenmekte. Çanakkale zaferimizde önemli bir etki oluşturan Nusret Mayın Gemisi 2003 te restore edilerek Çanakkale Zaferi Kültür Parkında sergilenmeye başlamıştır. Çanakkale Merkezde bulunan ve güzelliğiyle büyüleyen Saat Kulesi 1897 de inşa edilmiştir.

Kuzey cephesinde bir çeşme olan kule, 4 cephesinde de birer saat bulunduruyor. Çanakkale’nin kalabalık yerlerinden Aynalı Çarşı 1890 da Musevilerin ileri gelenlerinden Eliyou Hallio tarafından yapılmıştır. 1915 Gelibolu Çıkarması sırasında bombardımana uğrayan çarşı 1918-1921 yılları arası İngiliz askerleri burayı ahır olarak kullanmıştır. Filmlere konu olan Truva Atı ise Truvalılar ve Akalılar arasında geçen savaşın sembolüdür. Akalılar, Truva surlarını geçmek için dev tahta at yapıp içine asker yerleştirmişlerdir. Görkemiyle büyüleyen Truva Atı Çanakkale Merkezde bulunuyor.

Çanakkale’nin ilk medeniyetinin kurulduğu Truva Antik Kenti UNESCO’ nun Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Coğrafi konumu nedeniyle önem kazanan tarihi kent görülmeye değer. Türkiye’nin en büyük 2 adası olan Gökçeada ve Bozcaada eski kültürü hatırlatan evleri ve yeşilliğiyle sokaklar muhteşem bir manzara oluşturuyor. Çanakkale, tarihi kadar yemeğiyle de ün kazanmış bir şehirdir. Papaz yahnisi, patlıcan kapama, lüfer pilavı, börülce köftesi, melez gibi nefis yemeklerin yanında peynir helvası ve basma helvası da oldukça lezzetlidir. E tabi Çanakkale’ye kadar gelmişken de dönerken ezine peynirsiz dönmek de olmaz tabi ki. Çanakkale’yi kelimelerle anlatmak yetmez ama Çanakkale inancın zaferidir. Çanakkale vatanın ta kendisidir. Çanakkale geçilmezdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here