Ana sayfa Haberler KYK Mersin Erdemli Kızkalesi Öğrenci Yurdu

KYK Mersin Erdemli Kızkalesi Öğrenci Yurdu

17
0

KYK Mersin Erdemli Kızkalesi Öğrenci Yurdu; Bir öğrencinin okuyabileceği ideal bir ilçede ve  Okulu sizi biraz hayal kırıklığına uğratsa da  (beklentisi yüksek olanlar için) ilçe sakin ve güzel bir ilçedir Mersin Erdemli ilçesi.

 Denizi ve yeşillik dolu sahil yoluyla güzelleşmektedir. Şimdi size Erdemli KYK yurdu tanıtılacaktır.

KYK Mersin Erdemli Kızkalesi Öğrenci Yurdu Nasıldır?

 Yurt yarı özel yurttur. Şimdilerde yeni yapılan yurtların çoğu yarı özel. Okul çarşıda yurt ise biraz merkeze uzaktır. Okul ile aralarında minibüsün gitme hızına bağlı olarak 5-10 dk vardır. Yürüyerek gitmeniz de yarım saatinizi alacaktır. Yurdun yakınında barlar ve bakkallar mevcut. Önünde ise otoyol diğer tarafta çamlık var. 5 tl ile girebilirsiniz. Yurt 7 katlıdır. A blok ve B blok olmak üzere 2 bloktan oluşur.

A kız tarafı B erkek tarafıdır. Giriş tek kapılı daha sonra güvenlikten 2ye ayrılmakta. Yurdun içerisine parmak iziyle geçilmekte. Girişte çantalar, poşetler kontrol ediliyor. Yemek falan sipariş ederseniz güvenlikte deftere not etmeniz gerekiyor. 2 ayrı bahçe mevcut. Bahçede 2 çardak ve oturaklar var. Yeşillik dolu bahçe yaz akşamları arkadaşlarınızla çok keyifli oluyor. Yemekhane ve kantin 1. kattadır.

Kyk Yurtları

KYK yurtları genelde aynı kuralları uygular. Yurdun içerisinde sigara içmek yasak. Yurt içerisine alkol, su ısıtıcı sokmak yasak. Sabah çıkış 06.00, son giriş 23.00 dır. Kahvaltı saati 07.00-12.00 (hafta sonu 12.30), akşam yemeği ise 16.00-22.30 arasındadır. Kahvaltıda 4,50 tl, akşam yemeğinde ise 9,50 tl hakkınız vardır. Eğer bu fiyatı aşarak daha fazla ürün alırsanız cebinizden ödersiniz. Örneğin kahvaltıda 5 tl kahvaltılık aldınız diyelim. Cebinizden 50 kuruş ödersiniz. Yurtta 2 asansör bulunmakta. Her koridorun sonunda çamaşır odası bulunuyor. Kapıların üstünde liste asılmış ad-soyad-imza ve çamaşırınızı yıkamak istediğiniz saati yazıyorsunuz.

Saatinizden en az yarım saat önce kapının önüne çamaşırınızı ve tozunuzu koyuyorsunuz. 1 buçuk-2 saat içerisinde gidip kapının önünden yıkanmış bir şekilde alıyorsunuz. Her odada çamaşır askısı bulunmakta, çamaşırınızı kendiniz asıp kurutuyorsunuz. Haftada 2 defa yıkama hakkınız var. Gelelim odalara. Odalar her gün düzenli olarak temizleniyor. Ön kısımdaki odalara düşerseniz pencereden denizi görmeniz mümkün. Kim sabah güzel manzaraya uyanmak istemez ki.

Her odada tuvalet banyo mevcut. Odalar 2 bölümden oluşmakta. Giriş koridorda kıyafet dolapları, kitaplıklar ve çalışma masalarından oluşuyor. Dolaplar üst ve alt dolap olmak üzere 2 bölümden oluşur. Gerçekten çok geniştir. Hatta ben üst kısmı kullanmıyordum bile. Çok eşyam olmasına rağmen alt kısım bana yetiyordu. Her dolabın üstünde birer ayna da var. Kitaplıklar da 2 bölümden oluşuyor.

Biri kapaklı biri kapaksız. Bütün kitap-defterlerinizin sığacağına eminim. Çalışma masalarında birer masa lambası da mevcut. Sandalyeler de aşırı rahat gerçekten. Yatakların olduğu odaya gelecek olursak her köşede birer yatak olmak üzere 4 yatak vardır. Yataklar bazalıdır. Bavulunuzu vs. koyabilirsiniz. Çekmeceler de 3 bölümdür. Kilitleri yoktur. Önemli eşyalarınızı koymanızı tavsiye etmem. Burayı kazanan ve yurtta kalmayı hak eden öğrencileri tebrik ediyorum. Çok şanslısınız. Güzel ve temiz bir yurt. Sıkıntılarından bahsedecek olursak merkeze biraz uzak, önünde yazın sinek-böcek oluşturacak bir ot dolu dere ve ön kısımlardaki odalar için gürültü oluşturacak bir otoyol mevcut. Alışmanız biraz zaman alacak. Ama her güzel şeyin bir kusuru vardır. Küçük sıkıntılara takılmamak lazım.

Aynur

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here