Ana sayfa Şehirler Akdeniz’de Turizm Şehri: Antalya

Akdeniz’de Turizm Şehri: Antalya

17
0

Ülkemizin en turistik yerlerinden biri olan Antalya’da pek çok gezilip görülmesi gereken doğal güzellik bulunmaktadır. Bu günkü makalemizde sizler için Antalya’nın çeşitli güzelliklerinden, tarihi yapısından ve turistik bölgelerinden bahsedeceğiz.

   Bu turistik şehrin tabi ki birde tarihi bir yanı var ki o da Kaleiçi. Antalya Kaleiçi tamamıyla tarihi surlardan oluşup, surların içinde limana giden dar yollarla insanı büyüleyen etrafında geleneksel evleri görebileceğiniz tarihi bir kent. Antik kent severler için Perge antik kenti önerilmektedir.

Ülkemizin en iyi korunmuş antik stadyumlarından birisi buradadır. Bu yol üzerinden devam ettiğinizde karşınıza birbirinden güzel antik kentler çıkacaktır. Su kemerleri, tapınaklar ve stadyumun ayakta kalan yapısına şaşıracaksınız. Biraz doğal güzellik arayanlar için kesinlikle Eynif yaylasına çıkıp temiz hava almanızı öneririm ayrıca Manavgat şelalesi ve Düden şelalesi hem şehre yakınlığı hem de doğal güzelliğiyle kesinlikle gidilip görülmesi gereken yerler arasındadır.

Antalya’da Meşhur Yemekler

  Biraz da bu şehrin meşhur yemeklerinden bahsedelim. Köfte ve tahinli piyaz bu turistik şehrin olmazsa olmazlarındandır Antalya’ya gittiğinizde yemeden dönmemeniz gereken tatlılar arasında bir de tahinli kabak tatlısı vardır bu şehrin yerlilerinin de çokça tükettiği bir tatlıdır. Ayrıca denize kıyısı olan bir şehir olduğu için deniz mahsulleri de çokça tüketilir.

  Makalemizin sonuna gelirken, bu şehre gidiyorsanız tavsiye ettiğimiz şeyleri yapmakta kuşkunuz olmasın. Kaleiçi’ni gezmeden, antik kentleri görmeden, Eynif yaylasında temiz havanın tadını çıkarmadan, Manavgat ve düden şelalelerinin doğallığını görmeden ve meşhur yemeklerden yemeden sakın dönmeyin derim.

Ezgi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here