Ana sayfa Şehirler Barış Kenti: Hatay

Barış Kenti: Hatay

16
0

Hatay İli 3 büyük dinin (Müslümanlık, Musevilik, Hristiyanlık) barış içinde yaşadığı muazzam güzel yerleri olan bir şehirdir. Hatta UNESCO tarafından da barış kenti seçilmiştir. Bunun kanıtlarından biri de mutlaka ziyaret etmeniz gereken Kurtuluş Caddesindeki Cami ve hemen bitişiğinde olan Katolik Kilisesidir.

Bir yanda ezan sesi diğer yanda kilise çanları duymak çok garip bir his yaratıyor doğrusu. Kurtuluş Caddesi aynı zamanda ilk ışıklandırmanın yapıldığı yer olarak da söyleniyor. Görmeniz gereken bir diğer yer de Eski Antakya Sokakları ve Evleridir.

Dar ve grafitilerle süslenmiş sokaklarda cafeye dönüştürülmüş evler bulunuyor. Evlerde farklı olan girişin önce dar olup daha sonra geniş bir alana açılmasıdır. Çoğu cafe olarak kullanılan evler nostaljik bir hava oluşturmaktadır. Renkli sokaklarıyla, evleriyle nostaljik olan Eski Antakya görülmeye değer güzellikte. Gelelim dağın eteklerine oyulmuş St Pierre Kilisesine.

Dünyada ilk kilise olarak bilinen mağaraya dünyanın her yerinden Hıristiyanlar hacı olmak için gelmektedir.Hıristiyanlar için bu denli önemli olan kiliseyi mutlaka görülecekler listenize eklemenizi tavsiye ediyorum. Şelaleleri hepimiz çok severiz. Akarken o sesi, görüntüsü bize oldukça serinlik ve huzur verir. En güzellerinden biri de Harbiye’de bulunan Harbiye Şelaleleridir. Şelale sadece serinlik ve huzur vermekle kalmıyor, şelalelerin yanına şair ve yazarların hem resimleri hem sözlerinden tabelalar eklenmiş ve muazzam bir görüntü ortaya çıkmıştır. Üstelik giriş ücretsiz.

Birçoğumuz farklı kültürleri merak ederiz. İşte meraklılara özel bir yer de Samandağ’da bulunan Türkiye’nin tek Ermeni köyü. Yeşilliklerle dolu Ermeni köyü değişik mezarlarıyla, havasıyla apayrı bir his oluşturmakta. Hataya kadar gelmişken bu hissi tatmadan gitmeyin derim. Yine Samandağ’da 3000 yıllık olan ve içerisine bir çocuğun geçebileceği oyukları olan devasa bir ağaç da dikkatinizi çekecektir.

Hz. Musa Hikayesi

İnanışa göre Hz. Musa asasını yere koymuş, ada yeşermiş ve Musa ağacını ortaya çıkarmıştır. Yolunuz düşerse bir fotoğraf da burada çekilmelisiniz. Şehri sel baskınlarından korumak için yapılan Tütus Tüneli ise oldukça muazzam bir yerdir. Dağların taşların arasında kendinizi kaptırarak hoş bir gezinti yapmış olacaksınız.

Tütus Tünelinin hemen yakınında olan Beşikli Mağara da gezintinize apayrı bir hava katacak. Beşikli Mağara kaya mezarlarından oluşmakta. İçerisinde bölümler halinde 12 mezar vardır. Hatay öyle bir kent ki her yerinde tarihi yapılar bulunmakta. Tarih severlerin gözde kenti olmakta. Gezilecek en güzel yerleri sizlerle paylaşmaya çalıştım. Havasıyla, doğasıyla, insanıyla kendinizi hiç yabancı hissetmeyeceksiniz. Kendinizi kaptıracak, zamanınızın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile. Şimdiden iyi gezintiler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here