Ana sayfa Şehirler Güller Şehri: Isparta

Güller Şehri: Isparta

17
0

Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde bulunan yaklaşık 440.000 nüfusu olan bir ildir. Antalya, Konya, Burdur ve Afyonkarahisar ile komşu olan Isparta toplamda 12 ilçeden oluşan ülkemizin küçük ama bir o kadarda güzel şehirlerinden bir tanesidir.

Güller şehri olarak da adlandırılan Isparta Türkiye’de en fazla gül ve lavanta yetiştiriciliğinin olduğu şehrimizdir. Bu üretilen mahsulün yarısından fazlası Avrupalı Devletlere ihraç edilmektedir.

Nerelerde Gezilir?

Gül ve lavanta bahçeleriyle şehre girer girmez sizi karşılar ve o eşsiz görüntüsü ve kokusuyla sizi büyüler. Doğal güzelliklerin yanında tarihi yapılara da ev sahipliği yapmaktadır.

Isparta da bulunan ve Türkiye’nin en büyük ikinci tatlı su kaynağı olan Eğirdir Gölü çevresinde bulunan yemyeşil ormanlarıyla ve harika doğasıyla ziyaretçileri kendine hayran bırakmaktadır.

Birkaç gün tatil kaçamağı yapabileceğiniz harika bir bölgedir. Isparta da bulunan bir başka doğa harikası olan Kovada Gölü, Eğirdir Göl’ünün bir uzantısıdır, küçük bir göl olmasına rağmen doğa severler için bulunmaz bir nimettir. Kuş cıvıltılarıyla birlikte harika bir gün geçirmek için en güzel yerlerden biridir.

Isparta’nın harika doğa güzelliklerinin yanında tarihide içinde yaşatan bir şehirdir. Adada Antik Kenti ve Aziz Paul yürüyüş yolu tarihi bizlere canlı canlı yaşatmaktadır.

Isparta’da kış sporlarını sevenler ve doğa yürüyüşlerini sevenler Davraz Dağı’nı mutlaka seyahat listelerine eklemelidirler. Ayrıca Isparta’da gül ve lavanta bahçelerinde o eşsiz koku eşliğinde gezebilir ve oldukça güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz.  

Metehan Küçüktaş

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here