Ana sayfa Şehirler Ege’nin İncisi İzmir

Ege’nin İncisi İzmir

16
0

Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olan İzmir aynı zamanda Ege’nin incisi olarak da bilinmektedir. İzmir’e Ege’nin incisi denilmekte ki en önemli özelliği Ege’nin en büyük şehri olmasından dolayıdır. Ayrıca İzmir şehri alışveriş, turizm, kültürel geziler ve sahili ile de Ege’ ye ve İzmir halkına oldukça büyük bir gelir kaynağı sağlamaktadır.

İzmir’ in tarihi kayıtlarına bakıldığı zaman şehrin 8000 yıl öncesinde kurulduğu tahmin edilmektedir. Bu süreç içerisinde şehir çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerinde yaptırmış olduğu çeşitli eserler halen İzmir’de tarihi eser olarak bulunmaktadır. Öyledir ki dünyanın 7. Büyük harikası olarak bilinen Artemis tapınağı da İzmir’in sınırları içerisinde yer almaktadır ve yıl içerisinde birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

İzmir’de Konakladığınız Zaman Gezebileceğiniz Yerler

İzmir gerek tarihi gerekte Ege denizine kıyısı olmasından dolayı İzmir’e gelen kişilere gezebilecekleri büyük bir alan sunmaktadır.

İzimirin Selçuklu ilçesinde bulunan Efes Antik kenti şehir için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Efes antik kenti şehri gezmeye gelen turistler için Doğu ve Batıyı birleştiren bir görünüm sunmaktadır.

Ayrıca İzmırin meşhur Konak meydanında bulunan saat kulesi de gerek İzmir halkının gerekse turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Ayrıca Konak meydanı boyunca uzanmakta olan tarihi Kemeraltı, çeşitli müzeler de bu alanda turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.

Bunların haricinde şehirde bulunan hanlar, hamamlar da tarihin bir esintisini sunmaktadır şehri gezen turistlere.

İzmir’de Kültür ve Eğlence

İzmir’de kültür ve eğlenceye bakıldığı zaman hiç şüphesizdir ki şehirde kurulan fuarlar ve Ege denizinin kıyısında yapılan eğlenceler halkın büyük ilgisini çekmektedir. Ayrıca İzmir’de çeşitli sanatsal sergiler, tiyatrolar ve el sanatları eserlerin sergilendiği galeriler halkın ve turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.

Sedef Kayım

Konu ile ilgili olarak Forum sitemizden üyelik oluşturup içerik yayınlayabilirsiniz.
Forum Sitesi: https://ogrenciplatformum.com/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here