Ana sayfa Kişisel Gelişim Sınav Hazırlık Sürecinde Motivasyon Nasıl Arttırılır?

Sınav Hazırlık Sürecinde Motivasyon Nasıl Arttırılır?

48
2

Hayatımızın her alanına girmiş olan bir motivasyon kelimesi vardır. Peki bu motivasyon kelimesi ne anlama gelmektedir? İş hayatında olsun, öğrencilik hayatında olsun her alanda bu kelimeyi çok duyarız.

Motivasyon kelimesi aslında soyut bir kelime yani sen ne yaparsan, ne kadar uğraşırsan o kadar motivasyonun güçlenir. Bir kişi motivasyonum yok, yapasım yok diye sınava hazırlanması bırakırsa o motivasyon hiç gelmeyebilir. Çünkü bir insan bir şey için ne kadar çok uğraşırsa o şeyle ne kadar çok meşgul olursa onu başarma ihtimali o kadar yüksek. Başarılı oldukça motivasyonu da artacak daha bir istekli hale gelecek.

Sınava hazırlanırken motivasyon eksikliği yaşayan bir kişi bu motivasyon eksikliğinin önüne geçebilmek için ilk önce kendi kapasitesinin farkına varması gerekmektedir. Yani hangi konularda yetenekli, sınava hazırlanırken eşit ağırlıktan mı, sayısaldan mı yoksa sözelden mi hazırlanması onun için daha iyi olacak. Hangi alanda kendisini geliştirebilir bunun farkında olması gerekmektedir.

Motivasyonun artması için bir diğer konu ise kişi kendisine gerçekçi hedefler belirlemelidir. Yani matematiği hiç anlamayan yapamayan birisinin matematikten tüm soruları doğru yapmayı hedeflemesi onun için motivasyon düşüklüğü olabilir. Çünkü bu kişinin matematikten olduğu denemelerde düşük net yaptığında motivasyonu kolaylıkla düşecektir. Hepsini doğru yapmak yerine belirli daha gerçekçi hedef koymuş olsaydı. O hedefine ulaşınca kendisini daha güçlü ve sınav konusunda başarılı hissedecek bu durum da onun motivasyonunun artmasına neden olacaktır. Motivasyonu arttıkça da kendisini sınav konusunda daha başarılı ve güçlü hissedecektir.

Bir kişinin motivasyonunun güçlü olması için en önemli yapması gereken şey ise kendisine güven duyması gerekmektedir. Çünkü sınavı kazanacağına ne kadar güvenirse bu konuda çalışırken motivasyonu da o kadar güçlü olacaktır.

Sedef Kayım

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here