Ana sayfa Şehirler Tabiatın Kalbi Bolu

Tabiatın Kalbi Bolu

36
0

Aşcısıyla meşhur olan Bolu‘nun 9 ilçesi vardır. (Merkez, Dörtdivan, Gerede, Göynük, Kıbrıscık, Mengen, Mudurnu, Yeniçağa, Seben) Bir çok uygarlığa ev sahipliği yapan aynı zamanda geçiş güzergahı olan Bolu  ayrıca Tabiatın kalbi ismini hak eden doğal güzelliğiyle büyük şehirlerde yaşayan insanların alternatif tatil yeridir.

Batı Karadeniz’in incisi olan Bolu’nun ekonomisi yüksek ölçüde tarım, ormancılık ve sanayiden oluşur.

Bolu şehrinin konumu

Karadeniz’in batısında yer alır. 1524 km yüz ölçümüne ve 316 bin nüfusa sahip olan Bolu şehri, İstanbul ve Ankara şehirlerinin ortasında yer alır ve ulaşım problemi olmayan bir konumdadır. Türkiyenin en büyük ormanına sahip olan Bolu şehrinin %65 ormanlarla kaplıdır ve Bolu 200’ü aşkın göle sahiptir.

Bolu şehrinde gezilecek yerler

Ormanları ve dağlarıyla 4 mevsim renk cümbüşü sanmakta olan Bolu denince gezilecek yerlerden Abant, Gölcük ve Yedigöller şehre damgasını vuran yerlerdir. Olta balıkçılığı, dağ yürüyüşü, piknik, bisiklet turları ve kampçılık gibi aktiveteleriyle doğal bir yaşam sevenlerin gözdesi olacak güzelliğe sahiptir.

Bunun yanında kışın Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya‘da kış sporları yapılabilir.

Tarihi açıdan Göynük ve Mudurnu hem turistik hem eşşiz bir güzelliğe sahiptir. Mudurnu Bolu’nun kaplıcalarıyla ünlü olan ilçesidir.

Bolu’nun Pamukkalesi olarak bilinen Akkaya Travertenler görülmeye değer güzelliğiyle Traverten havuzlarıyla yaz aylarında ilgi görmektedir.

Aşçılar diyarı olarak bilinen ve lezzetleriyle en meşhur olan ilçesi Mengen’dir.  Gerede ilçesi Türkiye’deki dericiliğin başkentidir. Seben ilçesi yaylalarıyla, Yeniçağa ilçesi gölüyle eşsiz güzelliklere sahiptir. Göynük ilçesi ise Akşemsettin hazretlerinin türbesin barındırmaktadır.

Tabiatın kalbi Bolu gölleriyle, ormanlarıyla her açıdan ruhunuzu dinlendirebileceğiniz imkanları size sunar.

Boluda yemek yemek

Hemen hemen her yemek programında bulunan Kartalkaya Kebabı, Mengen Pilavı, Bakla çorbası gibi yemekleriyle meşhurdur. Bunların yanında gözlemesi ve patatesiyle bilinen Bolu şehrinin kendine has yemek tarifleri de bulunur.

Şehrin markası haline gelen kanlıca mantarı ve Bolçi çikolatası yenmeden gidilmemesi gereken lezzetlerindendir. Mudurnu ilçesine özgü saray helvası da tüm ülkeye yayılmış tatlardandır.
Edanur Çalışkan

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here