Ana sayfa Şehirler Kebabın Başkenti Adana

Kebabın Başkenti Adana

38
0

Adana denilince herkesin aklına ilk olarak hiç şüphesizdir ki Adana kebabı gelmektedir. Peki sadece Adana yemekleriyle mi turist çekmektedir bulunduğu bölgeye? Tabi ki de hayır. Adana bulunduğu coğrafi konumdan dolayı gezilecek bir sürü yere sahiptir. Bu durumda Adana’ya gelen turistlerin yemeklerinden ziyade gezilecek yerleriyle de beğenisini toplamaktadır.

Adana’nın bulunduğu coğrafi konum

Adana şehri Toros Dağlarının güneyinde ve Seyhan nehrinin de kıyısına kurulmuştur. Adana şehri Türkiye’nin en kalabalık şehirleri listesinde 6. Sırada yer almakta olup toplam 15 adet ilçeye sahiptir. Ayrıyetten Adana ticaret ve sanayide de gelişmiş bir şehir olarak bilinmektedir.

Adana iklim olarak Akdeniz iklimine sahiptir. Bu yüzdendir ki Adana yazları çok sıcak ve kurak olurken, kışları ise yaza oranla daha soğuk ve yağışlıdır.

Adana ilinde krom, demir ve kurşun gibi birçok maden yataklarına sahiptir.

Adana şehrinde bulunan gezilecek yerler

Adanada tarihi gezilecek yerlerin olduğu gibi yakın zamanda mimari olarak konumlanmış olan yeni gezilecek yerlerde bulunmaktadır. Adana şehrinde gezilecek yerler çoğunlukla Seyhan, Çukurova ve Yüreğir ilçelerinde yer almaktadır. Şehirin merkezinde bulunan tarihi ya da mimari olarak gezilecek yerler birbirine çok yakın konumda bulunduğundan dolayı bir gün ya da iki gün içerisinde rahat bir şekilde gezip doyasıya vakit geçirebilirsiniz.

Adana da gezilecek yerlerin başında tarihi mekanlar olan Taş köprü, Ulu Cami, Sabancı Merkez Cami, Büyük Saat Kulesi yer almaktadır.

Ayrıca müzeleri gezmeyi seven kişiler için Adana Merkezde bulunan Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi müze sevenlerin büyük ilgi odağı konumundadır.

Adana şehir merkezinin dışında bulunan gezilecek yerler arasında ise Kapıkaya Kanyonu, Varsa Köprüsü ve Anavarza Antik Kenti yer almaktadır.

Adana da yaşayan kişiler mangal yapmayı sevdiklerinden dolayı doğayla iç içe piknik yapacakları birçok mesire alanı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir; Dokuzoluk Piknik Alanı, Sarıçam Piknik ve Mesire Alanı, Dağlıcak Orman içi Mesire yeri, Menderes Adası Piknik Alanı ve benzeridir. Bu piknik alanlarından bazıları nehir kenarında bulunurken bazıları ise ormanlık alanlarda yer almaktadır.

Adana’da yemek yemek

Adana yemekleriyle Dünyanın hiç şüphesizdir ki bir gastronomi konumunda yer almaya aday bir şehirdir. Adana şehri kebabıyla tanınan ve ünlenmiş bir şehirdir. Bu kebabın ismi ise Adana Kebabıdır. Adana mutfağı gezi esnasında ve geziye gelenlerin tercihleri arasında da büyük öneme sahiptir. Adana kültüründe kahvaltıda bile ciğer kebabı yenmektedir. Hal böyle olunca da Adana şehri için kebapların başkenti denilebilir. Adana kahvaltısında alışılagelmiş olan çay yoktur. Kahvaltıda daha çok Adanalılar Şalgam içmektedir. Şalgam içeceği Kebap kadar Adanayla tanınmış olan bir içecektir. Adanalılar günün üç öğününde de kebap tüketiyor dersek hata yapmış olmayız.

Adana denilince; Adana’ nın ünlü festivali olan Portakal Çiçeği festivalini de atlamamalıyız. 2013 yılından beri nisanın ilk haftasında düzenlenen bu festival Adanalılar için baharın gelişinin bir habercisidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here